Developing Community Media to Mitigate the Impact of Fake News
O projektu
Projekt WIRES-CROSSED bavi se problematikom lažnih vijesti. Danas su lažne vijesti sveobuhvatni izraz koji se koristi u društvu za opisivanje netočnosti u medijskom izvještavanju, ali i za diskreditiranje vijesti koje predstavljaju stajalište u suprotnosti s nečijim mišljenjem. Manipulacija medijima i širenje lažnih internetskih vijesti opasni su jer pojedincima i zajednicama dopuštaju formiranje i zastupanje uskih mišljenja, pritom ne dozvoljavajući osporavanje njihovih stajališta.
Lažne vijesti uzrokuju podjele među zajednicama. Promatrajući svijet, možemo vidjeti utjecaj koji su one imale na oblikovanje društva. S porastom popularnosti internetskih medijskih kanala, raste i zabrinutost građana širenjem dezinformacija putem medija koji lažne vijesti promoviraju. Istraživanja pokazuju da 83% Europljana smatra da su lažne vijesti prijetnja demokraciji, a 73% korisnika interneta zabrinuto je širenjem dezinformacija u predizbornom razdoblju (Flash Eurobarometer 464; Special Eurobarometer 477).
Glavni cilj aparata lažnih vijesti koje primjenjuju medijski kanali te radikalne i populističke grupe širom svijeta je širenje dezinformacija među pratiteljima i poticanje na odvojenost i podjelu unutar zajednica. Širenje lažnih vijesti nije zavjera – to je dokazana tehnika koju krajnje desne i krajnje lijeve medijske kuće, kao i radikalne skupine poput ISIS-a te populističkih pokreta koriste za poticanje realizacije svojih političkih i društvenih planova. Studija o ISIS-ovoj upotrebi medijskih kanala za promicanje radikalizacije mladih utvrdila je da središnje zapovjedništvo ISIS-a nadzire 6 medijskih odjela, od kojih je svaki za nešto specijaliziran (video, tekst, fotografija, audio, vizualna grafika i prijevod). Ovih 6 odjela pruža medijski sadržaj za 38 medijskih ureda širom svijeta (Sikorskaya, 2017).
Lažne su vijesti stvarni problem; one se ne šire sporadično od strane pojedinaca, već iz njih stoji sofisticirani globalni mehanizam osmišljen za upotrebu Interneta i medijskih kanala u ratu informacijama. Kao takve, lažne vijesti utječu na različite zajednice. Ove zajednice moramo podržavati i osnaživati u suzbijanju i širenju lažnih vijesti.
Fokus projekta WIRES-CROSSED je izgradnja vještina kojima se običnim ljudima pomaže nositi se sa stresom i naporima današnjeg društva ublažavanjem učinka kampanja lažnih vijesti čiji je cilj destabilizirati status quo. Njegov je cilj izgraditi zajednički medijski okvir koji opskrbljuje lokalne zajednice znanjem, vještinama i kompetencijama za razvoj, upravljanje i održavanje sveobuhvatne medijske usluge za lokalno stanovništvo.
Detalji projekta
1. rujna 2019. – 30. rujna 2021.
Jugend- & Kulturprojekt e.V., Njemačka
The Rural Hub CLG, Irska
Centre for the Advancement of Research and Development in Educational Technology “Cardet” Ltd, Cipar
Speha Fresia Società Cooperativa, Italija
Acumen Training Sp. z o.o., Poljska
Ustanova za obrazovanje odraslih Dante, Hrvatska
Aliance lektoru a konzultantu, Češka